Ana Menü

Milletvekili Çalık, Baro’yu ziyaret etti

30.11.2021 - 17:16 Yayınlanma Tarihi
| 29.04.2022 - 02:35 Güncelleme Tarihi
A- A+
Abone Ol Google News
Abone Ol Google News

AK Partili Çalık: “Malatya’ya dört dörtlük bir adalet sarayını kazandıracağız”

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’ya yakışan bir adalet sarayının yapılacağını ifade ederek, “Mevcut adliyemiz 4 farklı mekânda Malatya’ya adalet hizmetlerini veriyor. Toplam 150 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek olması yaklaşık 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak olup, adalet hizmetlerinin verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacak, aynı zamanda vatandaşlara daha uygun imkanlar ile hizmet edilebilecektir.” dedi.

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Malatya Barosu Başkanı Avukat Onur Demez ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan Malatya Barosu Başkanı Avukat Onur Demez, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Sayın vekilimiz her daim baromuza olan desteğini vererek, yanımızda olduğunu her zaman bizlere hissettirdi. Siyasi partiler, demokrasinin temel taşıdır. Bizlerde barolar olarak demokrasiyi sonuna kadar yaşatmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Demez, Çalık’a Malatya’ya yapılacak olan yeni adliye binası konusundaki emeklerinden dolayı da teşekkür etti.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise Malatya Barosu Başkanı Av. Onur Demez ve yönetim kurulu üyelerine başarılar dileyerek, “Baromuza yeni seçilen genç, dinamik ve azimle, kararlılıkla süreci yöneten bir ekibin seçildiğini görüyorum. Çok mutlu oldum. Demokrasi mücadelesinde aday olan bütün arkadaşlarımızı kutluyoruz. Karalama kampanyaları yapmadan, temiz bir yol haritasıyla herkesin sandığa saygı gösterdiği ve sonuca saygı duyduğu bir süreç yaşandı. Bütün adaylara teşekkür ederken, Onur Demez yıllara mazhar emekleriyle, aile fertleriyle ve Malatya sunmuş olduğu katkılarla bizim içinde çok kıymetli bir evladımız, kardeşimiz” dedi.

Milletvekili Çalık, Malatya Barosu Başkanı Avukat Onur Demez’in başkanlığı döneminde yeni adliye binasının Malatya’ya kazandırılacağını da ifade ederek, şunları söyledi:
“Baro başkanı seçilir seçilmez hemen Ankara’ya geldi. Kıymetli başkanımızla birlikte Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’ü ziyaret ettik. Adliye binasıyla ilgili taleplerimizi bir kez daha bakanımıza ilettik. Malatya’da yapacağımız adliye binasının kentin 50 yılını kapsayacağını ve sonrasına bile hitap edebilecek büyüklük ve kapasitede olacağını biliyorum. Sayın Bakanımız, 27 bin metrekarelik alana yapılması planlanan adliye binasının Malatya’ya yetersiz olacağını ifade ederek, yaklaşık 150 bin metrekarelik bir alan olsun denildi. Dolayısıyla da var olan yerimizin yerine yeni bir yer arayışına girdik. Sürecin uzamasındaki en önemli sebeplerden biri yer ve Adalet Bakanlığına devir işlemlerinin uzamasından kaynaklandı. Eski Askeri Hastane’nin daha önceki dönemde Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devri, sonrasında da Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden Adalet Bakanlığı’na devri meşakkatli bir süreçti.”

“Dört dörtlük bir Adalet Sarayını kazandıracağız”

Eski Askeri Hastane’nin bulunduğu alana Malatya’nın 50 yılına hizmet edecek bir Adliye Sarayının yapılacağını kaydeden Çalık, “Mevcutta 4 farklı binada hizmet verilmesi vatandaşlara ulaşım ve hizmet alma konusunda büyük ölçüde sorun teşkil ettiği, karışıklıklara sebebiyet verdiği, diğer taraftan ek binalar için ödenen kira ücretleri, mevcut adliye ile birlikte toplam 4 adet binanın fiziksel koşullarının iyileştirilmesi için yapılan büyük ölçekli harcamalar dikkate alındığında kamu kaynaklarının tasarruflu kullanımının sağlanması açısından yeni adliye binasının yapımının elzem olduğunu Cumhurbaşkanımızla paylaştık, ve Malatya’nın Adalet Sarayı talebini ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımızda bu konuda bizlere destek verdi. Malatya Adalet Sarayı’nın 2022 yılı yatırım programına alınmasını ilettik. Proje aşaması bitmek üzere, çok güzel bir proje oldu. Tamamlandığında da yatırım programı için Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımızla görüşeceğiz. 4 ayrı binanın yerine Malatya’ya yakışacak, adalet hizmetlerinin verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacak, aynı zamanda vatandaşlara daha uygun imkanlar ile hizmet edilebilecek dört dörtlük bir adalet sarayını kazandıracağız.” diye konuştu.

Kaynak: Haber Melita
Yorumlar (0)
Yazarlar
Çok Okunan Haberler
Malatya Merkez nöbetçi eczaneleri

2015 © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Haber Melita | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.