Ana Menü

Malatya'nın Kunduru Buğdayı Belgeselde Tanıtılacak

27.08.2021 - 09:48 Yayınlanma Tarihi
| 29.04.2022 - 02:28 Güncelleme Tarihi
A- A+
Abone Ol Google News
Abone Ol Google News

Zengin Gastronomisi ve özellikle bulgur köfteleriyle ünlü ilimizin bir başka gastronomik değeri Kunduru Buğdayı ve öğütülmesi sonucu elde edilen Malatya’ya özgü bulgur çeşitlerinin tanıtımı için ilimize gelen Gastronomi Yazarı Food And Travel Dergisi

Zengin Gastronomisi ve özellikle bulgur köfteleriyle ünlü ilimizin bir başka gastronomik değeri Kunduru Buğdayı ve öğütülmesi sonucu elde edilen Malatya’ya özgü bulgur çeşitlerinin tanıtımı için ilimize gelen Gastronomi Yazarı Food And Travel Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Milliyet – Hürriyet Gazetesi Gastronomi Yazarı BelN Gurme Kanalında gastronomi belgesel programları yayınlanan Ebru Erke ve “ Anadolu’dan Dünyaya Armağan Bulgur” kitabı yazarı Gastronomi Tv Programcısı  Asuman KERKEZ ilimizde Kunduru Buğdayı ile ilgili inceleme ve program çekimleri yaptılar.

Buğday hasadında sezon sonu olmasına rağmen araştırma sonucu bulunan Hekimhan Yukarı Selimli Mahallesi Muhtarı Osman KILIÇ’ın buğday tarlasında hasat biçimiyle programa başlayan Ebru ERKE daha sonra Malatya Pazarı Palancı Firmasının üreticisi olan Orhan ALKAYA’nın kayısı çiftliğinde Kunduru Buğdayını kaynatma, kurutma aşamalarını ve buğdayın öğütülmesiyle elde edilen bulgur çeşitlerini ve bulgurdan yapılan bazı yemeklerin çekimlerini yaptılar.

Ebru ERKE daha sonra ilimize özgü buğday unu ile yapılan Malatya Kurabiyesinin yapım ve çeşitleri ile ilgili çekimlerde bulundu. Ekip daha sonra Malatya Büyükşehir Belediyesi Maldiana Kadın Kooperatifinde Buğday Müzesini inceleyerek Kunduru Buğdayından elde edilen bulgur çeşitlerinden oluşan köftelerimizin yer aldığı sofraya konuk olup, kooperatif çalışanlarıyla köftelerimizin yapımı ve bulgur ile ilgili çekimler yapıp köftelerimizin tadımını yaptı.

Belgesel programı ileriki tarihlerde İz Tv ve BelN Gurme Kanalında yayınlanacak. Program ayrıca BelN Gurme Kanalının Arapça yayınlarında da yayınlanacaktır.

Kaynak: Haber Melita
Yorumlar (0)

2015 © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Haber Melita | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.