Ana Menü

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü!

24.11.2022 - 13:03 Yayınlanma Tarihi
A- A+
Abone Ol Google News
Abone Ol Google News

Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenlik unvanını aldığı tarih olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenlik unvanını aldığı tarih olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bugün, Atatürk’ ün vurguladığı milli ve çağdaş eğitimin uygulayıcıları öğretmenlerimizin tüm değerli hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

Öğretmen, bir çocuğun kişiliğinin oluşmasında ve çevresine faydalı bir insan olarak yetişmesinde temel etken olan, demokratik ve çağdaş bireyler yetiştirerek toplumsal düzende önemli bir rol oynayan, bireylerin kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayan, topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünden giden bir gönül eridir.

İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. Birey, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelmesi için bir eğiticiye, öğreticiye yani öğretmene muhtaçtır. 

Birey ancak öğretmen sayesinde ahlakı, maneviyatı, bilgiyi, beceriyi, medeniyeti öğrenebilir.

Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi;

"Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır..."

Bu duygu ve düşünceler ile Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyor, ülkemizin geleceğini omuzlarında taşıyan azimli ve kahraman tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyoruz.

 

Yorumlar (0)
Yazarlar
Çok Okunan Haberler
Malatya Merkez nöbetçi eczaneleri

2015 © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. Haber Melita | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.